Pastāv uzskats, ka gada ienākumu deklarācijas iesniegšana ir aktuāla vien pašnodarbinātām personām un citām personu grupām, kurām tā ir obligāta prasība. Taču tā tas nav. Ikviens strādājošais var iesniegt gada ienākumu deklarāciju un saņemt atpakaļ pārmaksātos nodokļus, tādā veidā papildinot savas ģimenes budžetu. Kas jāzina, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju? Par to turpinājumā!
Uzzini, kādu summu vari atgūt
Daudzi mazo algu saņēmēji uzskata, ka gada ienākumu deklarāciju iesniegt nav vērts – nodokļos samaksātā summa ir pārāk maza, lai varētu cerēt uz to atmaksu. Taču, ņemot vērā, ka valstī ir noteikts diferencētais neapliekamais minimums, patiesībā tieši cilvēki ar salīdzinoši nelieliem ienākumiem var atgūt diezgan ievērojamas summas.
Jebkurā gadījumā ir vērts pārliecināties, vai iepriekšējā gadā nav bijusi nodokļu pārmaksa. To var izdarīt Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS).
Tas, cik lielu naudas summu var saņemt, atkarīgs no vairākiem faktoriem – gan ienākumu līmeņa, gan apgādībā esošo skaita, gan citiem nodokļu atvieglojumiem, kā arī izdevumiem.
Čeku reģistrēšana
Lai saņemtu nodokļu atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem, jākrāj attiecīgie čeki un kvītis. Pēc tam tie jāreģistrē EDS sistēmā. Šobrīd gan to paveikt ir daudz vienkāršāk – ar Valsts ieņēmumu dienesta izveidotās mobilās aplikācijas ‘’Attaisnotie izdevumi’’ palīdzību. Ar šīs lietotnes starpniecību reģistrētie čeki automātiski tiek pievienoti gada ienākumu deklarācijai, tās aizpildīšanu padarot daudz vienkāršāku.
Motivējošs ir arī fakts, ka ir palielināts limits attaisnoto izdevumu deklarēšanai par medicīnas pakalpojumiem un izglītību – tas ir 600 eiro kādreizējo 215 eiro vietā.
Naudu vari saņemt ne vien par sevi, bet arī citiem ģimenes locekļiem
Tas, ka vecāki deklarācijā iekļauj attaisnotos izdevumus par saviem bērniem, šķiet pierasti. Tomēr ir arī citas iespējas. Ja gada laikā nodokļos samaksātā summa ir lielāka par attaisnotajiem izdevumiem, tad var deklarēt arī izdevumus par citiem savas ģimenes locekļiem, piemēram, vecākiem un vecvecākiem, nepilngadīgiem brāļiem un māsām.
Kādos gadījumos nodokļu pārmaksa neveidojas?
Ir situācijas, kad nodokļu pārmaksa tomēr neveidojas. Piemēram:
Vēl dažas svarīgas nianses
Vairums cilvēku zina, ka pārmaksātos nodokļus var atgūt par medicīnas pakalpojumiem, izglītību, iemaksām 3. pensiju plānā vai dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu. Taču tas nav viss – ir vēl dažas būtiskas nianses, kas būtu jāņem vērā:
Iespēja iesniegt Gada ienākumu deklarāciju patiesībā būtu jāizmanto visiem strādājošajiem – galu galā tādā veidā var papildināt savas ģimenes budžetu. Turklāt, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, deklarācijas iesniegšana ir vienkārša un neprasa daudz laika.