Šodien jebkura cilvēka finansiālais stāvoklis ir būtiska un svarīga ikdienas sastāvdaļa - mums ir jāmaksā gan par dzīvesvietu, komunālajiem maksājumiem, ēdienu un virkni pakalpojumu, bez kuriem nevaram dzīvot. Savu ienākumu pārzināšana un budžeta sadale dod iespēju ne tikai izprast un apzināties, ko varam un ko nevaram atļauties, bet arī veikt uzkrājumus. Par to, cik svarīgi tas ir, un kas būtu jāzina, plānojot savu budžetu, lasi šī raksta turpinājumā!
Sava budžeta pārzināšana
Pirmais un galvenais punkts, lai saprastu savu finansiālo stāvokli, ir sava budžeta pārzināšana - saraksti uz lapas visus savus ienākumus un izdevumus. Ja izdevumu un ienākumu fiksēšana Tev ir ērtāka ar mobilo telefonu, tad otra opcija ir nevis fiksēt uz papīra lapas, bet telefona aplikācijā.
Pēc šīs sistēmas katra mēneša beigās Tu sapratīsi, cik daudz brīvo līdzekļu paliek jeb cik daudz naudas esi ietaupījis. Pēc gala pārskata varēsi arī izsecināt, kādi pirkumi ir spontāni, nevajadzīgi un pavisam noteikti - lieki.
Spontāna vai pārdomāta rīcība
Zelta likums, lai vienmēr būtu nauda, ir nebūt spontānam, veicot pirkumos. Ja katrā izpārdošanā Tu sapirksi lietas, kurām ir akcija, nevis vajadzība pēc tām, tad tas pavisam noteikti noēdīs ikmēneša budžetu.
Vienmēr pieņem racionālus lēmumus par lietām, kuras pērc - izvērtē to kvalitāti un ilgtermiņa nozīmi.
Izvēles iespējas
Mēs dzīvojam laikmetā, kad gan lietu, gan pakalpojumu izvēle ir milzīga. Lai ilgtermiņā Tavā budžetā būtu arī brīvie līdzekļi, pārdomā un salīdzini visus pakalpojumus, kurus izmanto, jo, iespējams, par dažiem no tiem Tu pārmaksā.
Daži piemēri, par kuriem vari padomāt:
Šādu sīkumu un piemēru mūsu ikdienā ir daudz, tāpēc Tu vari šo visu izvērtēt un izdarīt secinājumus, un kaut ko mainīt savā ikdienā.
Jauni maksājumi
Dažkārt dzīvē ir nepieciešams mājokļa vai auto remonts, uz skolu jāpalaiž bērni, gadījusies kāda neparedzēta ķibele, vai kas cits, kā iemesla dēļ Tu meklē risinājumu, iespējams, piesakoties aizdevumam. Ja šādi noticis, tad pārplāno savu budžetu no tā mēneša, kad aizdevums jāsāk atmaksāt - neaizmirsti, ka mēnesī nāk jauns maksājums.
Ir dažādi aizņēmumu veidi - patēriņa kredīti, ātrie kredīti un kredītlīnijas. Patēriņa kredīts visbiežāk tiek izmantots gadījumos, kad nepieciešama lielāka naudas summa - no 100-4000 eiro, kuru var atmaksāt ilgākā laika posmā.
Kredītlīnijas, patēriņa un ātrā kredīta atmaksa ir elastīga, tomēr tikpat atbildīga kā jebkurš cits aizdevums.
Kāds labums ir budžeta plānošanai un naudas taupīšanai?
Jebkurš eiro, ko saņem un izdod, veido Tavu budžetu. Katrs ietaupītais eiro ir lieliska iespēja to uzkrāt nebaltām dienām vai ieguldīt kādā ilgi plānotā pirkumā. Katrs ietaupītais cents, kurš šķietami ir sīkums, dažkārt mēneša griezumā sastāda milzīgu summu, ko ikdienā tērējot nemaz nepamanām - tas ir iemesls, kāpēc iesakām plānot budžetu. Budžeta plānošanas rezultātā Tu zināsi savas iespējas un radīsi sev finansiālu stabilitāti nākotnē!
Fiksē savus ienākumus un tēriņus, un apzinies savu finansiālo stāvokli!